Mamy tu o wiele obszerniejszy niż przedstawiany poprzednio, bo ponad trzystustronowy hardback w temacie Marvela. O wiele bardziej szczegółowe są także zawarte tam informacje, choć w dalszym ciągu możemy cieszyć oko niemałą liczbą ilustracji. Co ciekawe przygotowaniem tej publikacji zajął się bardzo zbliżony zespół autorów, z Adamem Brayem na czele.
Książka zaczyna się niezwykle przydatną dla orientacji w uniwersum osią czasu rozpoczynającą się tzw. złotą epoką datowaną na lata 1939-1950, poprzez epokę Atlasu w latach pięćdziesiątych, epokę Marvela w latach sześćdziesiątych, brązową epokę rozpoczynającą się w 1970 i trwającą aż do połowy lat osiemdziesiątych, kończąc na epoce współczesnej od 1986 roku do końca lat dziewięćdziesiątych i trwającą do dziś epokę bohaterów. Na osi tej zaznaczone są kluczowe znane fanom wydarzenia jak np. wojna z Thanosem, pierwsza saga klonów, masakra mutantów, wojna ewolucyjna, wielka wojna Hulka, wojna domowa, wojna chaosu czy druga wojna domowa. W ten sposób zaprezentowana treść jest o wiele bardziej przejrzysta, zwłaszcza, że w tej kolejnosci są także uporządkowane sylwetki bohaterów.
Książka ma podobną systematykę do poprzedniego zestawienia Braya i jego kolegów, zaczynamy tu od superbohaterów i łotrów, jak już wspomniano, prezentowanych w porządku chronologicznym, dalej mamy pojazdy, następnie rozdział poświęcony uzbrojeniu i technologiom, mocom kosmicznym, magicznym artefaktom, planetom i krainom, kończąc na krajach i miejscach. Zapytacie jaka jest różnica pomiędzy dwoma ostatnimi – otóż w przynajmniej umownym sensie pierwszy z nich zajmuje się lokacjami rozleglejszymi jak Królestwo Olimpu, planetą Poppup, Helem czy Asgardem, podczas gdy ostatnia z wymienionych to raczej miejsca w skali mikro – Nowy Jork, Atlantyda, Subterranea, budynek Baxtera, Liceum Midtown High czy sama rezydencja Avengersów.
Jak już było napisano, publikacja ta zajmuje się tematem w o wiele bardziej szczegółowy i mniej hasłowy sposób – lekturą często drobnego druku możemy poznać historię postaci, szczegóły konstrukcyjne pojazdów i wątki, w których się one pojawiają, historie i modyfikacje sprzętu takiego jak tarcza Kapitana Ameryki, zbroja Iron Mana, wyrzutnie Spider-mana, szczegóły technologii Ant-Mana czy inne kluczowe wynalazki Star Industries. Jest to istocie sporo czytania i sporo informacji, stąd głębiej zainteresowani detalami uniwersum znajdą bez wątpienia coś dla siebie.
Bray, A., Cink, L., Scott, M., Wiacek, S., Ultimate Marvel. Warszawa, 2018, Egmost Polska Sp. z o.o.
9/10

























