Dziś bierzemy na warsztat już długo oczekiwaną novinkę wydawniczą z uniwersum Star Wars tj. publikację Phila Szostaka, którego prace na temat tego uniwersum widzieliście tu wcześniej już wielokrotnie, tym razem poświęconą pierwszemu sezonu fantastycznej serii The Mandalorian. Tę linię produktów gościliśmy tu wcześniej na okoliczność przedstawiania wam imponujących, wielkoformatowych „Wizji Twórców” w języku polskim dla części siódmej i ósmej oraz po angielsku dla ostatniego odcinka Gwiezdnych Wojen The Rise of Skywalker i opcję ostatnią prezentuje także niniejsze wydawnictwo. Myślę, że można racjonalnie oczekiwać z czasem polskiej edycji, ale powiedzmy sobie szczerze – z tak niewielką objętością tekstu po angielsku każdy by miał sobie poradzić.
Niniejsza ksiażka jest jedną z trzech zapowiadanych w najbliższym czasie publikacji monetyzujących sukces serialu; poza tym oczekujemy teraz dodruków dwuczęściowego „The Art & Imagery” bodaj wydawnictwa Titan Books, które obejmie także drugi sezon oraz tradycyjnie przewodnika Pablo Hidalgo, który jednak nie ma jeszcze nawet sfinalizowanej okładki. Oczywiście można się spodziewać, że z czasem pojawi się podobnych publikacji więcej, te trzy zasadnicze z pewnością jednak będziecie mogli tu obejrzeć.
Mamy tu bardzo ładny wielkoformatowy hardback z okładką oraz lekko ponad 250 stron kontentu na pięknym grubym błyszczącym papierze z przedmową Douga Changa, co-producenta i supervisora designu. Po tej krótkiej sekcji tekstu następuje wprowadzenie, tradycyjnie lista Who-is-who w zespole odpowiadającym za koncepty, scenografię, kostiumy, rekwizyty i wiele innych, po czym przechodzimy gładko do rzeczy. Zawartość uporządkowana jest w dużym stopniu chronologicznie, wraz z pojawianiem się kolejnych postaci czy scenerii w kolejnych odcinkach. Zaczynamy tu od kilku konceptów dotyczących istotnych scen z udziałem Mando, po czym przechodzimy do jego apparelu, wyposażenia i broni.
Dalej są różne wersje Razor Cresta oraz jego wnętrza po czym pochylamy się nad wyglądem pierwszego zlecenia na początku pierwszego sezonu czyli uciekiniera o umieniu Mythrol. Obejrzymy tu także trochę konceptów lodowego świata, w którym do ujęcia dochodzi i ukazanych tam pojazdów i zwierzyny. Następnie możemy obejrzeć szefa gildii łowców nagród, „klienta” oraz całą masę kolegów Mando po fachu z Gildii, łącznie z panią-płatnerz-kowal oraz scenerią wewnątrz siedziby Mandalorian i w okolicy na zewnątrz.
Rozdział „I Have Spoken” to nie inaczej niż naturalnie rzecz o Ughaugcie Kuiilu oraz jego wierzchowcach blurrgach w kilku wersjach wstępnych. Mamy tu także to, na co wszyscy czekaliśmy, choć te koncepty akurat dopuszczono do publicznej informacji w ramach kontrolowanego wycieku długo przed edycją tej książki czyli różne potencjalne wersje Grogu, łącznie z tą, która w pierwszej dobie posuchy po wypuszczeniu początkowych odcinków używiła zastępy chińskich przedsiębiorców smarujących nielegalny merch na AliExpress z jej udziałem. Dalej mamy pierwszą interwencję mandaloriańskich kolegów Pedro Pascala oraz jawy w sandcrawlerze. Na tę okoliczność pojawia się oczywiście też Mudhorn wraz z bogactwem grafik, rozrysowanych konceptów scen i ostateczną radością jaw z dorwania się do delikatesu w postaci jaja zwierza.
Rozdział „The Sin” zawiera w sobie materiały dokumentujące projekt aparycji Dr. Pershinga wraz z jego kaminoańską afiliacją oraz badania przeprowadzane na naszym zielonym bomblu. W następnej kolejności mamy już wyrzut sumienia i odebranie Grogu przez Mando wraz z eskortą jego mandaloriańskich towarzyszy. „Sanctuary” to wprowadzenie postaci Cary Dune, rozrysowana scena zapoznawczej walki między naszą parą gołąbków wraz z Grogu sączącym zupkę w tle oraz sceneria planety Sorgan razem z energiczną wieśniaczką ochoczo usiłującą usunąć z Mando zbroję. Powrót na Tatooine oznacza z kolei zabójczynię Fennec, pustynną scenerię i przestrogę w postaci nadzianych na pale stormtrooperzych hełmów.
Dalszy w kolejce jest epizod więzienny wraz z barwną ferajną towarzyszącą Mando w zleconym włamaniu do kosmicznego zakładu karnego, po czym w rozdziale „The Reckoning” pojawia się już Moff Gideon, zaś merytorycznie wydawnictwo zamyka „The Redemption” wraz z ocaleniem Grogu i Mandalorianina przez IG-88 dokonującego symbolicznego poświęcenia zgodnie z przeprogramowanym protokołem. Książka kończy się indeksem, listą credits oraz rozkładówką z wypełzającym z rozbitego Tie Fightera Gideonem z czarnym dark saberem.
Książka jest pięknie wydana, pełna ciekawych i unikatowych materiałów i to wszystko za Vorsicht! – cenę 25-35EUR. Dla fanów serialu moim zdaniem pozycja obowiązkowa.
8.5/10