Mamy tu wydawnictwo całkiem nowe, świeże i wprowadzające niemało oryginalnych, przedtem nieporuszanych myśli i obrazów do puli literatury przedmiotu odysei Star Wars.
Publikacja podzielona jest na pięć okresów historycznych, w sposób niezwykle obrazowy oddając nastroje, jakie mogły panować w danym czasie w galaktyce. Przykładowo część dotycząca republiki z czasów wczesnej trylogii prequeli podejmuje tematy kolonizacji zewnętrznych rubieży, roli federacji handlowej i zagadnienia jej opodatkowania, inwestycji, wyborów z kandydaturą przyszłej królowej Amidali, obchodów rocznicowych pełnego milenia pokoju, zawodów ścigaczy czy też późniejszego podzielenia na obozy popierające ideę konfederacji niezależnych systemów i lojalistów kanclerza Palpatine’a. Kolejne części przenoszą nas do czasów Wojen Klonów, budowania Imperium, narodzin rebelii, czy Nowego Porządku. Wszystko opatrzone jest niezwykle obrazową narracją potęgującą imersję czytelnika.
Książka jest przepięknie wydana, w twardej oprawie, na wysokiej jakości papierze w formacie A4, co umożliwia zamieszczenie w niej artworków plakatów i innych materiałów propagandowych w większym formacie; dodatkowo dołączonych do niej jest także dziesięć kolekcjonerskich plakatów do oprawienia. Sam autor jest osobom będącym na bieżąco z literaturą w temacie Star Wars bardzo dobrze znany. Pablo Hidalgo stoi za serią publikacji zajmujących się uniwersum, łącznie ze słownikami ilustrowanymi i innymi przewodnikami.
Zdecydowanie pozycja warta zainteresowania, nieodtwórcza i wiele wnosząca do tematu – warto mieć na półce.
Hidalgo, P., Star Wars: Propaganda – historia sztuki perswazyjnej w galaktyce, Łódź 2018, AMEET Studio.
9/10

















