Mamy tu kolejną po Przebudzeniu mocy odsłonę wizji twórców zaangażowanych w kreację strony wizualnej tym razem ósmej części Gwiezdnych Wojen juz pod egidą Diesneya. Wypada powiedzieć, że zdecydowanie chodzi o godną kontynuację formatu i prezentowana tu książka w niczym nie ustępuje części poprzedniej. Tym razem jednak zawartość jest w lekko odmieniony sposób przedstawiana – mamy tu podział nawiązujący raczej to poszczególnych wątków i postaci z filmu, niż ściśle to chronologii procesu twórczego jak to było w odpowiadającej publikacji na temat Przebudzenia mocy. Możemy tu zaobserwować niewiarygodny wprost rozmach prac ekipy wizualnej od najwcześniejszych szkiców Luke’a na wyspie, poprzez przepych kasyna na Canto Bight, salę tronową Snoke’a i jego obstawę aż po sceny bitwy na Crait. Poraz kolejny mamy możliwość zaznajomić się z pracami i komentarzem artystów, scenografów, twórców scenorysów, projektantów graficznych, kostiumografów dyrektora artystycznego i wielu innych.
Jak już wspomniano, książka jest cudowna i ma ogromny walor poznawczy. Tu także możemy zobaczyć kilka koncepcji strojów, droidów, pojazdów i postaci, jak np. różne stroje Luke’a, Rey czy Snoke’a, szkice i makiety opiekunek z wyspy, różne wersje porgów czy kryształowych lisków, ksiąg Jedi czy mozaiki na podłodze świątyni, różne projekty naszyjnika Rose, droidów kasynowych, wierzchowców pojawiających się w filmie czy w końcu czarnego droida imperialnego BB-Hate.
Tradycyjnie już mamy przepiękne wydanie wnoszące wiele wartości dodanej do prezentacji prac wraz ze swoim większym formatem. Podobnie jak w przypadku przebudzenia mocy hardback liczy sobie cca 250 stron, chodzi więc o pracę dosyć obszerną.
Zdecydowanie warto mieć na półce.
Szostak, P., Star Wars. Ostatni Jedi. Wizje twórców. Łódź 2018, AMEET Sp. z o.o.
9/10


















































