Mamy tu najobszerniejszą, bo liczącą sobie prawie 200 stron odsłonę przewodników-słowników, przygotowanych z zaangażowaniem P. Hidalgo. Zmiana nazwy była najprawdopodobniej w pełni świadoma i zamierzona – publikacja jest nie tylko obszerniejsza ale także bardziej szczegółowa: więcej tu tekstu, do samego przewodnika filmowego został także dołączony rozdział 6 zajmujący się kulisami realizacji historii, czego nie mogliśmy uświadczyć w pozostałych dwóch słownikach. Inaczej także niż w słownikach, sama redakcja zawartości książki jest tu lepiej usystematyzowana – kontent został podzielony na łącznie sześć rozdziałów, z których każdy otwiera rozkładówka zdjęciowa z kadrem z filmu. Kolejno mamy tu więc: Kruchy Pokój, Sojusz Rebeliantów, Okupowane Terytorium, Imperium, Łotr 1 i już wspomniany rozdział 6 z podroździałami Koncepcja, Produkcja, Zdjęcia oraz Za kulisami.
Dobrym zwyczajem zaczynamy od mapki, tym razem opatrzonej bardziej szczegółowym zarysem sytuacji oraz osią czasową rozpoczynającą się od blokady Naboo a kończącą się pierwszym zwycięstwem statków rebeliantów nad Imperium galaktycznym. Zgodnie z filmem, publikacja umieszcza nas sześć lat od zakończenia wojen klonów, zaś samą wycieczkę rozpoczynamy od Lah’mu, gdzie wraz z rodziną ukrył się Galen Erso. Opis właśnie tej rodziny zawiera rozdział pierwszy, łącznie z ciekawą rozkładówką zabawek Jyn. Otrzymujemy tu także zdecydowanie większy objętościowo, niż to by mogło mieć miejsce na gruncie słowników, opis Deathtrooperów.
Rozdział Sojusz rebeliantów wprowadza główne postacie kluczowe dla tej właśnie grupy, przedstawia także ich nową siedzibę – lesisty księżyć Yavin 4. Mamy tu także głównych generałów, przeprogramowanego droida K-2S0 i flotę rebelii.
Rozdział Okupowane terytorium naturalnie swoja uwagę ogniskuje na Jedhie, przedstawia obecnych tam pielgrzymów, jedhańskych cywili, Sawa Gerrerę, jego milicję i malowniczych dwururowców.
Dalej przenosimy się do Imperium wraz z Orsonem Krennicem i naturalnie samym Vaderem. Jest tu mowa także o samym punkcie centralnym opowieści czyli Gwieździe śmierci, nie brakuje także rozkładówek z Star Destroyerami. Jest to także rozdział, w którym możemy przeczytać więcej o niesławnym architekcie imperialnej broni zniszczenia, Galenie Erso oraz jego zespole naukowym. Bardzo obszerne są także informacje na temat szturmowców, ich zbroi i wyposażenia.
W rozdziale piątym przenosimy się już na Scarif, gdzie cała historia znajdzie swoją kulminację i zakończenie.
To moim zdaniem najlepsza z nowych wydawnictw z udziałem Hidalgo, informacji jakie otrzymujemy jest zdecydowanie więcej, więcej jest także grafik i zdjęć. Jako, że bibliografia przedmiotu nie opływa w publikacje na temat Łotra, zdecydowanie łatwo się zaopatrzyć w tę książkę, aby czasem przypomnieć sobie ten skądinąd świetny film.
Hidalgo, P. Star Wars. Łotr – Gwiezdne Wojny – historie. Przewodnik ilustrowany. Warszawa 2016, Egmont Polska Sp. z o.o.
8/10


























