Wydawałoby się, że całą wieczność nie mieliśmy tu komiksu, stąd postaramy się ten fakt niniejszym minimalnie naprawić, prezentując niniejszą kompilację losów Dartha Maula. Jestem osobiście wielką fanką tej postaci, która w moim odczuciu kanonicznie rzecz biorąc nigdy nie otrzymała właściwej historii, na jaką absolutnie zasługuje – stąd dziś sięgamy do extended universe kosmicznych opowieści i pozwolimy sobie nakreślić – spoilers free – o czym możecie przeczytać w tym pięknym hardbacku.
Mamy tu zatem czeską wersję językową w estetycznej twardej oprawie na grubym papierze kredowym wydaną przez praską odnogę wydawnictwa Egmont w 2021 roku. Chodzi o kompilację dwóch zeszytów o tytułach po prostu „Darth Maul” oraz „Syn Dathomiru”. Wydawnictwo opatrzone jest limitem wiekowym od lat 12, zaś sugerowana cena detaliczna to 499CZK czyli trochę poniżej 20EUR. W praktyce – jeśli dobrze pamiętam – zanabyłam książkę już jakiś czas temu za cca 400CZK – czytelnictwo w Czechach jest masową rozrywką nijak niezwiązaną z wykształceniem, płcią czy wiekiem i kraj reprezentuje na tym tle jedne z najwyższych wskaźników w Europie, według badań odwrotnie proporcjonalnych do tego, co możemy zaobserwować w kraju ludzi z pola, stąd rynek wydawniczy jest bardzo konkurencyjny i ceny książek potrafią być naprawde niskie.
Wspomniane zeszyty opisują dwa, bezpośrednio niezwiązane okresy z życia Dartha Maula – pierwszy dotyczy wciąż jego wczesnego okresu pod skrzydłami Dartha Sidiousa, kiedy Maul z jednej strony wypełnia dosyć arbitralnie przypisywane i niezbyt istotne zadania od swojego mistrza, z drugiej zaś cichcem się buntuje i poszukuje niezależnie nasycenia swoich morderczych apetytów, zwłaszcza jeśli chodzi o Jedi, czy w tym przypadku pewną konkretną padawankę, której podejmuje się pozbawić życia. Poza tym w tym właśnie pierwszym zeszycie pojawiają się także niesławni i należący do moich ulubionych postaci uniwersum łowcy nagród Cad Bane oraz Aurra Sing, z którymi Maul zawiązuje krótkotrwały i kruchy sojusz.
Drugi zeszyt to z kolei historia o wiele późniejsza, kiedy Maul czuje się już zdradzony przez Sidiousa i poszukuje zemsty w imieniu własnym jak i jego potężnej matki. W tym miejscu Maula i jego zabrackich pobratymców wspiera całkowicie instrumentalnie przez nich traktowana armia Mandalorian, zaś kolejnymi postaciami konfliktu są Generał Grevious oraz Hrabia Dooku, gdzie – przynajmniej ten ostatni – jak to w jego naturze znajduje sposób wyrachowanego wykorzystania rozgrywki na własną korzyść, niespecjalnie biorąc sobie do serca wskazania lojalności wobec kogokolwiek. Historię kończy kolejna zmiana układu sił oraz nowy rozdział w historii Maula i jego relacji z Sidousem.
Jak wspomniałam, wydanie samo w sobie jest niezwykle estetyczne, całkiem ciekawe jest także obcowanie z fabułą przedstawioną w obu zeszytach, choć w moim odczuciu brakuje tu najciekawszej historii ocalenia, powolnego popadania w szaleństwo i rehabilitacji Maula po jego porażce w walce z Obi Wanem, co widziliśmy w chronologicznie rzecz biorąc pierwszej kanonicznej części prequeli i sagi jako takiej – Mroczne Widmo. Mamy tu bardzo ciekawe i efektowne panele komiksowe z piękną kreską, kolorami i konstrastem, moim zdaniem natomiast trochę niedomagają tu dosyć banalne dialogi, choć z drugiej strony moje dotychczasowe obcowanie z komiksami Star Wars nie wytworzyło u mnie zbyt wysokich oczekiwań.
Bardzo estetyczne, ciekawe wydawnictwo warte uzupełnienia kolekcji, szczególnie dla fanów postaci. Można polecić.
7/10