Nowy rok na Nerdziuchu wjeżdza z kolejną cudowną publikacją wydawnictwa Taschen, tym razem po golasach mamy tu książkę poswięconą twórczości architektonicznej Miesa van der Rohe. O ile wiele głośnych architektonicznych nazwisk z czasem utraciło w naszych oczach naszą, swoją drogą pewnie całkowicie zasłużoną, admirację, w odniesieniu do van der Rohe jesteśmy fanboyami dokumentnymi od lat i nic nie wygląda na to, aby sytuacja ta miała się zmienić, zwłaszcza, że z czasem mieliśmy okazję obejrzeć kilka jego prac w naturze, jak Willę Tugendhatów w Brnie (i to prawdopodobnie jedyna naprawdę wybitna rzecz w tym mieście), Pawilon barceloński czy berlińską Neue Nationalgalerie. Aha – nie pretendujemy tu w żadnym stopniu do statusu kogoś, kto się na architekturze zna, więc co gorliwiejsi kaznodziejowie Internetów – możecie czuć się w postawieniu, aby przejechać się po nas jak po łysej kobyle, tudzież sprostować brednie, jakie mogą się tu pojawić skutkiem naszej błogiej ignorancji.
Mamy tu średni format w twardej oprawie z okładką oraz niespełna 100 stron ze sporym udziałem tekstu no i oczywiście zdjęć i szkiców na wysokiej jakości papierze. Publikację rozpoczyna wprowadzenie o twórczości i życiu van der Rohe, zaś później możemy obserwować już kolejno chronologicznie opisy i zdjęcia jego prac. Mamy tu zarówno projekty zrealizowane jak i te, które realizacji się nie doczekały jak np. praca przygotowana na nowe zagospodarowanie Alexanderplatz w dawnym Berlinie wschodnim. Książka wydana jest w języku angielskim i szczerze mówiąc nie wiem jak wygląda jej dostępność w innych językach, chociaż spodziewałabym się jeszcze wersji niemieckiej.
Naturalnie sporo miejsca poświęcono tutaj pracom ikonicznym van der Rohe jak wyżej wspomniany Pawilon barceloński, Willa Tugendhatów, Illinois Institute of Technology zaliczający się do poniekąd drugiej części jego twórczości po emigracji do Stanów Zjednoczonych czy raczej ucieczką przed nazistami w roku 1939, Farnsworth House, również w Illinois, Chicago, Seagram Building w NYC czy również wspomniana wyżej Neue Nationalgalerie w Berlinie. Towarzyszące zdjęciom opisy są bardzo szczegółowe, obfitujace w specyfikacje zastosowanych rozwiązań czy materiałów, dość powiedzieć zwykle u van der Rohe bardzo drogich.
Pomimo mniejszego formatu i niewielkiej objętości, publikacje bardzo pouczająca i przyjemna w odbiorze, dla fanów zainteresowanych tematyką Bauhausu i modernizmu bardzo przydatna książka w ładnym wydaniu. Naturalnie polecam.
8/10