Na fali wcześniej tu poruszanych wydawnictw książkowych o LEGO, wygrzebałam dzisiaj dla was taką oto publikację spod sterty nieprzeczytanych komiksów podgryzionych kurzem i postaram się wam pokrótce opisać, co jest w środku. Mamy tu opracowanie zbiorowe wydane już tradycyjnie przez Wydawnictwo Ameet Sp. z o.o. z Łodzi, pewnie ku waszej uciesze w języku polskim, choć przy tak niewielkiej ilości tekstu to szczerze mówiąc niewielka różnica. Również jak to zwykle bywa jest to polski przedruk z 2016 roku odpowiadającej wersji angielskiej wydanej pierwotnie przez DK Penguin Random House z 2015.
Mamy tu cca 200 stron zawartości w ładnym wydaniu hardback, przy czym zaczynamy od spisu treści i legendy oznaczenia stron ułatwiającej orientację w publikacji. Książka podzielona jest na pięć większych rozdziałów: Kosmos, Nowoczesna Metropolia, Dziki Zachód, Świat Fantazji oraz Prawdziwy Świat. Trochę to dziwny i niezwykle arbitralny wybór tematów, ale niech będzie. Każda z części kryje przykłady konstrukcji, z których niektóre poddawane są szczegółowej rozbiórce wraz z krokami budowania. Przykładowo w rozdziale Kosmos możemy obejrzeć kolejne etapy konstrukcji mecha, dalej kilka zdjęć poglądowych mniejszych robocików, robot widłowy, kosmiczny łazik, sprzęt kosmiczny, planetarna kapsuła, przykłady drzwi i ścian ze świata SF, laboratoria badawcze, szklarnie i wiele innych. Każdy z rozdziałów zamyka diorama z konstrukcjami z danej części wrzuconymi na wspólne tło.
Nowoczesna metropolia zawiera m.in ogólną konstrukcję podstawowego budynku, dalej mamy tu budynki modułowe, muzeum miejskie, instrukcję budowania dachów budynków czy galerię stołów i krzeseł oraz innych mebli. Możemy także obejrzeć przykłady stojaków na rowery, kukiełkowego teatrzyku, hydrantów, bankomatów i budek telefonicznych. W dalszej kolejności widzimy różnego rodzaju pojazdy miejskie, galerię świateł, znaków i sygnałów, roślin oraz pole farmera i wyposażenia gospodarstw rolnych.
Dziki zachód rozpoczyna się przykładami konstrukcji wozów i dyliżansów, następnie jest nam pokazywana sceneria westernów, chociażby z kaktusami i totemami Indian, mamy tu także fort kawalerii, więzienie i inne typowe budynki w estetyce dzikiego zachodu jak bank i saloon.
Świat fantazji to poniekąd kategoria zbiorcza dla kompletnego freestyle’u w postaci kolorowych domków, przedziwnych kwiatów, gigantycznych robali oraz domków i zjeżdżalni na drzewie. Dostajemy także kilka tipów na budowę tęczowych ścian i wieżyczek zamków oraz śmietankową katapultę.
Prawdziwy świat to zasadniczo modele w skali maxi odpowiadające rozmiarom obiektów w świecie rzeczywistym – mamy tu przybory szkolne, dosyć ubogo wyglądające telefony komórkowe i kalkulatory, pracownię małego chemika a także owoce, warzywa, ciasteczka, bombonierkę, czekoladki i inne wypieki.
Na zakończenie chcę powiedzieć, że jest to raczej publikacja dla początkujących budowniczych i MOCerów – konstrukcje tu prezentowane są dosyć proste oraz prawilne w sensie niewykorzystywania „nielegalnych” technik budowania. Będzie to dobry pomysł na prezent dla młodszych odbiorców czy dorosłych niezaznajomionych jeszcze szczególnie dobrze z systemem konstrukcyjnych klocków LEGO.
6/10