Mamy tu kolejne, już dosyc dobrze AFOLom znane wydawnictwo DK gigantycznego domu wydawniczego Penguin Random House dostarczające historycznego przeglądu rozwoju minifigurek LEGO od lat 70 do wspołczesności. Jest to pierwszorzędna cegła w wersji hardback, licząca sobie lekko ponad 250 stron kontentu na grubym, pięknym papierze w wielkim formacie. Do wydawnictwa dołączona jest ekskluzywna dla tej książki minifigurka pomarańczowego spacemana w estetyce znanej nam ze starych zestawów LEGO Space. Imponującą wizualnie objętość dodatkowo pompuje kartonowa wkładka zawierająca wspomnianą figurkę. Tył książki sugeruje cenę 40USD lub 50 dolarów kanadyjskich, mnie udało się książkę nabyć na Amazonie za cca 35EUR i to moim zdaniem cena adekwatna. Według moich informacji dostępna jest jedynie wersja angielska ale nie obawiajcie się – tekstu jest tu niewiele, ponownie rozmieszczony jest on w formacie krótkich bloków i pól tekstowych oraz speech bubbles – nawet ktoś słaby językowo powinien sobie z zawartością książki bez problemu poradzić.
Jak pewnie wiecie, figurkę w znanym nam dziś kształcie, praktycznie poza pewną kosmetyką bez większych zmian na przestrzeni ostatnich dekad wprowadzono dopiero w latach siedemdziesiątych i jako piękną ciekawostkę mamy tu fotografię jednej ze stron amerykańskiej dokumentacji patentowej ze szkicem poglądowym tego przedmiotu z roku 1979. Pierwsze strony publikacji dostarczają nam także którego przeglądu wcześniejszych namiastek minifigurek w postaci pokracznych prototypów, prostych bloków bez rączek i wyodrębnionych nóżek czy innych kadłubków – bardzo przyjemnie się z tym kontentem obcuje. Dalej mamy zwięzły opis procesu powstawania minifigurek z pierwszym krystalizowaniem się pomysłu w trakcie brainstormingu, dalej czynności prowadzące do powstania komputerowego projektu 2D i w końcu produkcji. Następnie otrzymujemy przejrzysty timeline z milestonami istotnymi ogólnie dla rozwoju minifigurek – część tej zawartości pokryję się z treścią ostatnio tu prezentowanej książki LEGO Absolutely Everything You Need to Know, tutaj jednak informacji jest zauważalnie więcej.
Dalej przechodzimy do następujących po sobie sekcji opisujących kolejne dekady od lat 70. Rok 1978 to przede wszystkim pierwsza historyczna figurka policjanta, rebootowana jako najrzadsza znajdźka serii 18 CMF. Mamy tu także pierwsze, czerwoną i białą figurkę spacemana oraz pierwsze figurki LEGO Castle z obklejonymi zbrojami. Rok 1979 to z kolei pierwsze figurki zapomnianej linii Fabuland czy choćby żółta figurka spacemana.
Lata 80 otwierają kolejne wyliczanki nowości figurkowych linii City i Castle, dalej mamy także proste bezramienne Finger Puppets, które nawet swego czasu jako gówniak miałam w swojej kolekcji oraz słonia Eltona dodanego w ramach Fabulandu. Rok 1987 to choćby nowe figurki LEGO Space w postaci futuronów w trzech kolorach niebieskim, czerwonym i żółtym. To także istotny dodatek serii LEGO castle w postaci zielonych leśnych ludzików ze strzałami (forestmen). Na koniec, w roku 1989 mamy nowość w postaci piratów i na przykład pierwszej figurki rudobrodego; poza tym w tym roku pojawiła się także figurka kosmicznego policjanta w linii LEGO Space.
Sporo działo się także w latach 90, w których dodano niemałe ilości nowych figurek LEGO Castle i LEGO Pirates, ponadto w tej dekadzie pojawiły się liczne nowe linie produktów jak LEGO Adventurers, LEGO Aquazone, LEGO Paradisa, LEGO Time Cruisers, LEGO Western czy oczywiście LEGO Star Wars. Przykładowo w 1995 i to od razu w trzech zestawach poraz pierwszy pojawia się w ramach LEGO Castle kościotrupek w swojej pierwszej wersji z luźno majtającymi ramionkami, podobnież w tym samym roku król otrzymuje złotą koronę, mamy też dwie figurki z zestawów powstałych w kooperacji z duńską firmą logistyczną Maersk. W latach 90 dokonano także krótkiej i niezbyt udanej próby podgryzienia rynku Barbie a to w postaci linii LEGO Scala.
Pierwsza dekada XXI wieku to kontynuacja linii Star Wars, Adventurers oraz LEGO Castle, w tym okresie z dodatkami w postaci dalekowschodnich postaci i wojowników. To także premiera serii LEGO Harry Potter w roku 2001. W tym roku pojawia się także promocyjna figurka Quicky’ego – czekoladowego zająca z Nesquika. Z kolei w 2002 roku pojawia się choćby paskudna pokraczna figurka niebieskiego trolla z serii Harry Potter czy też pierwsza, pozbawiona nadruku na głowie figurka skrzata Dobby’ego. Dalej Mamy serię Alpha Team, LEGO Islands Extreme Stunts, LEGO Racers i konstunuację LEGO Studios. Pojawia się także sporo nowych postaci w ramach franczyzy Star Wars jak choćby pozbawiony nadruków Jabba , Bib Fortuna czy Dreedo, wszyscy z roku 2003. W 2005 pojawia się także bardzo rzadka figurka Mace Windu z bateryjką w torsiku i podświetlanym mieczem świetlnym, swój debiu w tym samym roku miała także dosyć pokraczka figurka Greviousa. W 2006 roku pojawia się z kolei LEGO Batman, od razu z mnóstwem figurek postaci z tego uniwersum, jak choćby Nightwing, Alfred, Scarecrow, Mr. Freeze, Poison Ivy, Two-Face, Killer Croc czy Penguin. W tym samym roku debiutują także figurki LEGO Spongebob Squarepants. Rok 2008 to z kolei pierwsze wejście Indiany Jonesa, od razu z Iriną Spalko, prezentowaną tu niedawno Marion Ravenwood i Jonesem seniorem. Rok później pojawiają się kolejne nowe figurki z tej serii, jak choćby Willie Scott, wychodzi także cała fala beboków z serii LEGO Space, jak choćby szeroko znany squidman.
Druga dekada XXI wieku to jak wszyscy wiemy przede wszystkim początek LEGO Ninjago oraz serii CMF, które startują z pierwszą historyczną serią w 2010 roku. Mamy także sporo nowych figurek LEGO Castle świetnej jakości oraz serię LEGO Atlantis. Pojawiają się także nowe, poprawione figurki LEGO Harry Potter (stare wersje było w moim odczuciu dosyć paskudne) oraz Star Wars. Rok 2011 to także debiut krótkiej serii Pharaoh’s Quest. W 2012 pojawiają się także pierwsze figurki Lord of the Rings bardzo dobrej jakości, to także rok debiutu serii Monster Fighters. Rok później pojawiają się z kolei pierwsze figurki LEGO Chima oraz LEGO Hobbit. Właściwie każdy kolejny rok przynosi tu sporo istotnych nowości – dalej rok 2014 to debiut the LEGO Movie oraz nowe figurki Teenage Mutant Ninja Turtles inspirowane filmem z tego samego roku, w 2015 pojawiają się choćby figurki LEGO Ultra Agents oraz Jurassic World, Scooby-Doo, Minecraft i Speed Champions, 2016 to Nexo Knights, linia CMF niemieckich piłkarzy narodowej reprezentacji oraz pierwsza seria CMF Dinseya, dalej 2017 to LEGO Batman Movie i ponownie odpowiadająca seria CMF oraz LEGO Ninjago Movie. 2018 to nowe figurki z uniwersum Harry Potter i Star Wars jak również debiut krótkiej serii Powerpuff Girls w Polsce znanej pod nazwą Atomówki. 2019 to z kolei początek bardzo współczesnej już franczyzy Hidden Side i LEGO Overwatch oraz rok wydania jedynego zestawu Stranger Things. Na zakończenie otrzymujemy kilka stron na temat roku pandemicznego 2020 wraz z nowymi figurkami Hidden Side, dwudziestą serią CMF oraz DC, Minionkami i wtopami w postaci Spider Hama.
Wydawnictwo to przepiękne, bardzo interesujące i bogate w ciekawe i użyteczne treści. Zdecydowanie warto się w książkę zaopatrzyć, nie tylko z powodu figurki – to po prostu wyczerpujący i bardzo starannie przygotowany przegląd rozwoju tego aspektu zestawów LEGO na przestrzeni kilku dekad.
9/10