Dziś jest 9. września 2022 roku; imieniny obchodzą Gorgoniusz, Sobiebor i Sobiesąd, Korea Północna świętuje 74. rocznicę proklamacji swojego utworzenia jako niezależnego bytu politycznego zgodnie z międzynarodowym prawem publicznym, zaś Tadżykistan obchodzi Święto Niepodległości w 31. rocznicę ogłoszenia niezależności od ZSRR. Tego dnia w 1936 roku urodziła się Marie Fikáčková, czeska seryjna morderczyni noworodków stracona przez powieszenie w 1961 roku w praskim więzieniu na Pankráci, 50. urodziny obchodzi Michał Wiśniewski, zaś 46 lat temu zmarł Mao Zedong.
Jest także problem, bo na dzień dzisiejszy z niewiadomych przyczyn seria 23. CMF wciąż nie jest indeksowana na BrickLinku, co zniecierpliwieni członkowie community rozwiązują poprzez wystawianie tych figurek jako customów z dodaniem firmowych grafik LEGO. Rzekomo oficjalnie nazwy nowych figurek znalazłam gdzieś w otchłani legowej blogosfery i to nimi będę się tu posługiwać. Poniżej zgodnie z wypracowaną rutyną będę prezentować serię po dwie sztuki, zgodnie z kolejnością ulotki.
1. Nutcracker & Sugar Fairy
Zaczynamy z wysokiego C oraz bardzo świątecznie, co znajdzie swoje potwierdzenie także w kolejnych sztukach z tej serii. Mamy tu fantastyczny sporych rozmiarów multimold z czapą oraz białymi włosami dziadka do orzechów uzupełnionymi złotymi elementami. Podobnież dual moldem są tu nóżki, zaś dopełnieniem tematu jest karmelowy round tile z nadrukiem orzecha włoskiego.
Swiąteczną laskę cukrową otrzymuje także dziewczynka – słodyczowa wróżka z nadrukowanymi transparentnymi skrzydełkami oraz ciekawą baletową spódniczką w dwóch kolorach.
2. Snowman & Reindeer Costume
Druga para to już boże narodzenie na całego, bo otrzymujemy bałwana – i to z założenia jest pełen kostium bałwana ze ściągalną maską z nowym odlewem marchewki i czarnym cylindrem, pod którym widzimy upoconego przebierańca.
Renifer to jedna z moich ulubionych sztuk z tej serii – moim zdaniem fantastyczna, świąteczna figurka z wyjątkowym nowym odlewem poroża. Dodatkowo otrzymujemy bardzo ładnie nadrukowane pudełko z również nadrukowanym pierniczkiem na brązowym tile’u w kształcie serca. Skrywana wewnątrz figurka ma alternatywny wyraz twarzy z ukruszoną jedynką na przedzie. Klasse.
3. Holiday Elf & Cardboard Robot
Pozostajemy jeszcze na chwilę w temacie bożonarodzeniowym, bo kolejna na liście jest świąteczna elfka z krótkimi nieruchomymi nóżkami. Nóżki te to podobnie jak nakrycie łebka multimold, przy czym jak się domyślacie rude warkocze wykonane są z miękkiego, lekko elastycznego plastiku. Fantastycznym akcesorium jest tu przycisk do papieru z symbolicznym domkiem wykorzystującym nadrukowany brązowy plate – to jest dbałość o detale na najwyższym poziomie.
Bardzo ciekawa jest też figurka kartonowego robota. Jak wiecie, robotów jako takich mieliśmy w międzyczasie całkiem sporo – damską o męską wersję mechaniczną widzieliście w seriach odpowiednio jedenastej i szóstej, zaś poprzednia, 22. seria wprowadziła żółtą opcję lekko futurystyczną z mniejszym droidem jako akcesorium. Tutaj mamy kobitę w kartonowym przebraniu, co widać choćby dzięki plastrom taśmy na multimoldowych złączach ramionek, podobnież dual moldem jest nowy odlew standardowych nóżek, jako dodatek otrzymujemy nożyczki i nadrukowany tile 2×2.
Od lewej: Clockwork Robot, Series 6 CMF, Lady Robot Series 11 CMF, Robot Repair Tech, Series 22 CMF.
4. Popcorn Costume & Wolf Costume
To dwie bodaj najmniej spektakularne sztuki w tej kolekcji, nawet nie tyle same w sobie, ale biorąc pod uwagę dotychczasowy dorobek serii CMF.
Bardziej oryginalny jest tu zdecydowanie nowy odlew kostiumu z popkornem i w dodatku jest to pomysł dosyć nieoczywisty choć szkoda, że figurka nie otrzymała zadnych akcesorii, jak choćby mniejszego nadrukowanego bricka 1×1 z popkornem właśnie, bo taki istnieje w kolekcji LEGO od 2017 roku, kiedy wprowadzono go w zestawie DC Super Hero Girls: Harley Quinn Dorm (41236).
Wilk to po prostu kolejny odcinek futrzaków w tym formacie – w poprzedniej serii mieliśmy szopa pracza ze śmietnikiem, w serii 19. pojawił się lisek, etc. Na plus mamy tu futrzasty ogon w DBG – wcześniejsze były rude i LBG; dual mold nóżek, nadrukowny wór z fantami oraz ciekawą customizację pod bajkę o trzech świnkach z trzema domkami różnej jakości.
5. Turkey Costume & Ferry Captain
To bodaj moja ulubiona para minifigurek z tej serii obok renifera. Indyk w klimacie Thanksgiving to mały sztosik z nowym odlewem ogona, ponownie mamy tu także dual mold nóżek i alternatywny wyraz twarzy – po drugiej stronie lekkiego uśmiechu mamy właśnie dosyć mocno rozindyczony wyraz.
Kapitan Titanica to kolejny fantastyczny egzemplarz z wyjątkową dbałością o szczegóły – mamy tu potężny biało-czarny dual mold przebrania w którym montujemy parę czerwonych kominów z tyłu i z przodu, zaś sam kapitan dorobił się estetycznie nadrukowanej czapeczki, również w dual-moldzie oraz nawet nadruków na mankietach obu rączek!
6. Knight of the Yellow Castle & Green Dragon Costume
Pierwsza z tej pary to podobno już bardzo poszukiwana i cenna dziewczynka w przebraniu rycerza z całą garścią akcesoriów – mamy ich tu więcej niż figurka jest w stanie jednorazowo unieść – mieczyk, nadrukowaną tarczę oraz zabawkę z głową konia do ujeżdżania. Całościowo kolejna fantastyczna sztuka, choć daleka jestem od głębokich zachwytów – zdecydowanie wolałabym figurkę dorosłą legitnego rycerza, nie zaś już czwartego w tej kolekcji dzieciaka, to już 1/3 serii a możliwości wykorzystania tej wersji będą ograniczone.
Zielony reboot czerwonego smoka z serii 18 to z kolei fantastyczna opcja i doceniam pewnego rodzaju uzupełnienie tematu obok dziewczynki-rycerza. Jak wcześniej fantastyczne odlewy i nadruki, z pewnością będę chciała się zaopatrzyć w duplikat do kolekcji.
Ogólnie rzecz biorąc bardzo udana seria, oceniam zdecydowanie wyżej od serii 22. i szczerze przyznaję mocnych osiem gwiazdek. Zdecydowanie polecam – tak właśnie moim zdaniem powinny prezentować się serie CMF – czyli bogate źródło nowych części, wyrafinowanych multi-moldów i nadruków. Sztosik.
8/10